Aktualności

Białystok: II Smart City Summit


Post 01-07-2017
01 PAŻ

Człowiek w centrum idei smart city, zielona infrastruktura, technologie służące człowiekowi to tylko wybrane tematy II Smart City Summit Miasta szczęśliwe. Znamy już pełny program konferencji.

„Smart City Summit 2019. Miasta szczęśliwe” to II edycja konferencji organizowanej przez Prezydenta Miasta Białegostoku, Klaster InfoTech oraz Fundację Resursa Podlaska.

Dwudniowe (3 – 4 października) spotkanie naukowców, praktyków, samorządowców, przedstawicieli biznesu i organizacji pozarządowych odbędzie w kampusie Uniwersytetu w Białymstoku, który jest partnerem konferencji. Ideą przewodnią tegorocznego wydarzenia jest poszukiwanie odpowiedzi na pytanie: jak technologia może zmienić nasze miasta i nasze życie na lepsze? Uczestnicy koncentrować się będą wokół pięciu obszarów: człowiek, technologia i środowisko, przestrzeń, współrządzenie, strategia.

Pierwszą sesję konferencji – pod hasłem #człowiek - otworzy dr Dorota Sikora – Fernandez z Uniwersytetu Łódzkiego, która przekona uczestników, że w centrum wszelkich działań i idei smart powinien stać człowiek i jego potrzeby. Czy i jak urzędy miast mierzą się z wprowadzaniem nowoczesnych rozwiązań służących swoim mieszkańców przedstawi dr inż. Aleksander Orłowski z Politechniki Gdańskiej i Forum Rozwoju Aglomeracji Gdańskiej. Tadeusz Osowski, dyrektor Biura Cyfryzacji Miasta w Urzędzie Miasta Warszawy, opowie o transformacji cyfrowej w stolicy. Dyskusję panelową, w której udział zapowiedział Prezydent Miasta Białegostoku Tadeusz Truskolaski, poprowadzi dr Dorota Sikora Fernandez.

Sesję #technologia i #środowisko otworzy analiza jakości życia w wybranych polskich miastach autorstwa dr Doroty Wyszkowskiej, reprezentującej Uniwersytet w Białymstoku i Urząd Statystyczny w Białymstoku. Daniel Dereniowski z HugeTech będzie ambasadorem startup’ów kreujących nowatorskie rozwiązania, dzięki którym łatwiej nam się żyje. Dyskusję zamykającą sesję poprowadzi Jarosław Antychowicz, prezes zarządu Infinity Group – firmy tworzącej klaster InfoTech. Do debaty dołączy Stefan Cylwik, prezes startup’u Broomee.

Sesja #przestrzeń rozpocznie się od wystąpienia dr hab. Barbary Szulczewskiej, prof. SGGW, członka Komitetu Przestrzennego Zagospodarowania Kraju PAN, które będzie poświęcone zielonej infrastrukturze. Bez niej trudno wyobrazić sobie nowoczesne, przyjazne miasto. Trendy na rynku nieruchomości, które wpływają na architekturę naszych miast to temat wystąpienia Przemysława Chimczaka, architekta, reprezentującego think co. – real estate research lab . Przedstawiciele, firmy BIT – Jarosław Wasilewski i Rafał Mazalewski - nakreślą miejsce człowieka w miejskiej przestrzeni z punktu widzenia firmy technologicznej. Moderatorem panelu dyskusyjnego będzie prof. dr hab. Barbara Szulczewska. O białostockich doświadczeniach opowie zastępca prezydenta Białegostoku Adam Musiuk, odpowiedzialny za planowanie przestrzenne w białostockim magistracie.

agenda - dzień pierwszy

Drugi dzień (4 października) konferencji rozpocznie sesja #współrządzenie. Adam Kruczek, współautor „Human Smart City – Podręcznik dla Samorządów” zastanowi się, czy miasto inteligentne to jednocześnie miasto ludzi zadowolonych. Artur Ratuszyński, doradca Prezydenta Szczecina ds. strategii i rozwoju, zabierze uczestników na randkę z miastem. Natomiast Wojciech Sańko z Fundacji ePaństwo, koordynator projektu Koduj dla Polski, zaprezentuje korzyści z darmowego oprogramowania zarówno dla urzędników, jak i dla mieszkańców. Dyskusję podsumowującą sesję poprowadzi Adam Kruczek.

Tematem ostatniej sesji będzie #strategia. Sławomir Wilczyński, reprezentujący Polski Komitet Normalizacyjny, przedstawi narzędzia, które pozwolą ocenić, czy działania na rzecz zrównoważonego rozwoju są efektywne. Dr Piotr Maleszyk, Kierownik referatu strategii i analiz Wydziału Strategii i Przedsiębiorczości Urzędu Miasta Lublin, poświęci swoje wystąpienie budowaniu strategii inteligentnego i szczęśliwego miasta. O roli foresight’u w kreowaniu inteligentnych miast opowie ostatnia prelegentka - Justyna Winkowska z Politechniki Białostockiej. Debatę na zakończenie konferencji poprowadzi Sławomir Wilczyński. Wezmą w niej udział: prof. dr hab. Joanicjusz Nazarko, Wydział Inżynierii Zarządzania PB, dr Anna Augustyn, Wydział Ekonomii i Zarządzania UwB oraz Adam Kamiński, koordynator klastra InfoTech.

agenda - dzień drugi

Więcej o programie konferencji i prelegentach na www.infotech.org.pl/smartcity oraz na wydarzeniu na Facebooku Smart City Summit 2019 – Miasta Szczęśliwe

Udział w konferencji jest bezpłatny, ale konieczna jest rejestracja na https://evenea.pl/event/smartcitysummit/

Patronat nad wydarzeniem objęła Unia Metropolii Polskich i Komitet Przestrzennego Zagospodarowania Kraju PAN.

Partnerami konferencji są Uniwersytet w Białymstoku, Urząd Statystyczny w Białymstoku, Intratel oraz Dell EMC.

Sponsor – BIT S.A., Lohr.

Patronat medialny: Polskie Radio Białystok, Portal Samorządowy, Bialystok Online.Więcej aktualności